Sikeres volt a 30. könyvünnep

Hetven kiadó legfrissebb kötetei, körülbelül kilencezer cím és több mint 110 program várta csütörtöktől vasárnapig a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár résztvevőit. Harmincadszorra vált a Nemzeti Színház épülete az emlékezetes találkozások, olvasnivalót lapozgató vagy éppen egy kedvenc szerző szavain csüngő gyermekek, a világban helyüket kereső és egy regény sorai között meg-megtaláló tinédzserek békés, szabad birodalmává, ahol az írott szó erejéből korosztálytól függetlenül bárki meríthetett.

Borsodi L. Lászlóé Az Év Szerzője díj

A négynapos könyvünnep legemlékezetesebb pillanatait sokak számára a színházi élmények kínálták. A péntek esti KAF-emlékkoncert előtt adták át a 2022-ben alapított Az Év Szerzője díjat, amellyel egy új kötettel jelentkező erdélyi alkotó munkáját ismeri el évről évre a szakmai zsűri. A rangos kitüntetésben – Gyarmathy János szobrászművész kisplasztikájában és a Communitas Alapítvány által felajánlott, 1000 eurónak megfelelő pénzjutalomban – idén Borsodi L. László költő részesült Te fordítsd el című verseskötetéért. A díjazott bevallotta, hogy meglepte a zsűri választása, mi több, az is megfordult a fejében, hogy ez csak valamelyik barátja irodalmi ugratása. Közel harminc éve ír, hosszú út vezette el idáig, de mindenképpen köszönettel tartozik egykori középiskolai magyartanárnőjének, aki a kezébe adta azokat az istenes verseket, amelyek a mai napig kihatnak a munkájára; Fekete Vincének, aki nagy alázattal és szakmaisággal minden szerzeményét elolvassa és kritikai megjegyzésekkel látja el, valamint a kötetet gondozó Erdélyi Híradó Kiadónak – tette hozzá Borsodi L. László, majd a zsoltárversek címzettjének is köszönetet mondott, aki meglátása szerint „néha elfordítja az arcát, néha mi fordulunk el tőle”. 

Harminc év jutalma 

Az Év Szerzője díj átadása után egy meglepetéspillanat következett, amit Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere vetített előre az alábbi szavakkal:

– Az Úr útjai kifürkészhetetlenek, hiszen ki gondolta volna, hogy az, aki 1947-ben született, a Bolyaiban végezte a tanulmányait, majd Temesváron vegyészmérnökként végzett, végül 1990 után ennek a rendezvénynek szenteli az életét. (…) Káli Király Istvánról van szó, akinek nagyon köszönjük, hogy ennyi éven át hűségesen szolgálta ezt a várost kultúrapártolóként, könyvkiadóként és íróként. 

Soós Zoltán a kitüntetés átadása után bejelentette, hogy a jövő évi díszpolgári címet a marosvásárhelyi nemzetközi könyvvásár megálmodójának ajánlja fel a városvezetés.

Káli Király István meg sem próbálta leplezni meghatottságát az elismerés megköszönésekor, majd hozzátette:

– Mit tudna egy magamkorú ember kívánni? Hogy a Jóisten a következő harminc évben is teremtse ki ezt a vásárt.

A harmincadik könyvünnep főszervezője szombat délután így értékelte a rendezvénysorozatot:

– A programkínálat nagyobb odafigyelést, több munkát igényelt, mint a korábbi években. Úgy érzem, hogy teljesítettük a feladatot, gazdag és kiegyensúlyozott vásárprogramot kínáltunk a marosvásárhelyi közönségnek, amely három évtizede tartja el ezt a vásárt. Lélekmelengető volt számomra az, ahogy a sok gyermek és fiatal megtöltötte a vásár terét. Úgy gondolom, hogy a kiadók is elégedetten távozhatnak, azok a magyarországiak, akik először voltak itt, meg is jegyezték, hogy ilyen meghitt hangulatú szemlén még nem jártak. Nagy elégtételem, hogy a szeretet újra otthonra lelt a marosvásárhelyi könyvvásáron – összegzett Káli Király István. Szavait e sorok írója számára két kisfiú röpke párbeszéde erősítette meg leginkább. „Itt van a mennyország, ember” – jelentette ki egyikük. „Könyvmennyország?” – kérdezte a másik. „Igen.”